Co czyni Ciebie Tobą?

 

Czy jesteś w stanie  w tym momencie, bez zastanowienia spisać na kartce chociażby pięć swoich mocnych stron? Nie przez przypadek mówię o spisaniu ich. Łatwiej jest przymknąć oczy i pomyśleć o sobie: jestem świetna, sama bym chciała ze sobą pracować. Chociaż to jest już doskonały punkt wyjścia. Trudniej to uzasadnione samozadowolenie rozbić na części  i nazwać  każdą z osobna. Nie od dziś wiadomo, że słowa spisane mają zdecydowanie większą moc niż te, które tylko przemykają przez naszą głowę. Nad słowem pisanym dłużej się zastanawiamy, ma większą moc. Chodzi mi oczywiście o pisanie w ujęciu tradycyjnym. Czyli długopis, kartka, a  nie klawiatura...

Jeżeli jesteś w stanie wyliczyć swoje mocne strony, musisz też potrafić o nich mówić. Nie sformułujesz przecież komunikatu na zewnątrz:  cechuje mnie profesjonalizm. To słowo dla każdego może mieć inne znaczenie, niesie ze sobą różne treści. Dodatkowo jest chyba jednym z najbardziej nadużywanych i wyświechtanych słów w świecie biznesu. Przeglądając liczne strony www osób świadczących usługi, można odnieść wrażenie, że profesjonalny profesjonalista kryje się za większością z nich :)

W komunikacji zdecydowanie chodzi o skuteczne przekazanie konkretnych treści. Tu liczy się finalny odbiór komunikatu przez adresata, a nie intencje jego nadawcy. Często zdarza się, że bywasz źle zrozumiana? Otaczają Cię sami dziwni ludzie, którzy nic nie rozumieją? Chcesz dobrze, a wychodzi niezbyt? To znak, że warto popracować nad obszarem komunikacji. Bez tej umiejętności nie zbudujesz silnej marki. Zawsze pojawi się rozdźwięk między Twoim zamiarem, a uzyskanym efektem. A Twoja Marka powstaje w głowach i sercach otaczających Cię ludzi. Powstaje wokół tego, co dla nich cenne, a dla Ciebie unikalne. Pod warunkiem, że tą unikalność uzewnętrznisz poprzez czytelne komunikaty.

Jeśli masz w sobie gotowość, to zachęcam. Weź długopis, kartkę i zapisz pięć swoich mocnych stron, pozytywnych cech. Być może ręka ledwie nadążać będzie za myślami. A może zawiśnie nieruchomo nad kartką. Jest też opcja, że po dwóch, trzech słowach pojawi się tak zwana czarna dziura. Zyskasz jednak wiedzę dla siebie i o sobie. O stopniu własnej samoświadomości. Czy wiesz już dziś, co czyni Ciebie Tobą?